Wózki jezdniowe podnośnikowe i zasady bezpiecznego manewrowania

Manewrowanie wózkiem jezdniowym podnośnikowym to jedna z najważniejszych czynności, którą przyjdzie nam wykonywać podczas pracy na tym urządzeniu transportu bliskiego. Umiejętność ta zawiera w sobie kierowanie, podnoszenie, ładowanie oraz rozładowanie palet (w magazynie lub np. na naczepie samochodu ciężarowego). Wykonywanie jakichkolwiek manewrów wózkiem widłowym wymaga od nas ustawienia osprzętu dodatkowego (np. wideł) w pozycji transportowej. Co to znaczy?

12111805-counter-balanced-forklifts

 

 

 • widły ustawione są w pozycji „na wózek”, czyli maksymalnie przechylone do tyłu,
 • widły znajdują się 300 mm nad ziemią.

Zasad tych należy przestrzegać niezależnie od tego, czy w danym momencie wieziemy jakiś ładunek, czy nie. Podczas pracy w magazynie należy wykazać się ostrożnością i rozwagą. W żadnym wypadku nie wolno się wygłupiać, robić rzeczy niedozwolonych przy użyciu urządzenia lub w jego otoczeniu. Wózek jezdniowy to nie zabawka, ale poważna i niekiedy niebezpieczna maszyna transportująca o napędzie spalinowym (zagrożenie zatruciem) lub elektrycznym (zagrożenie porażeniem prądem).

Bezpieczne manewrowanie wózkiem widłowym

Aby bezpiecznie manewrować wózkiem widłowym trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Takich umiejętności w praktyce nauczysz się na kursie na wózki widłowe
http://www.centrumszkolen.net/kursy-na-wozki-widlowe/

 1. Uwaga na przechodniów – prowadź wózek w ten sposób, by zawsze móc wyhamować, jeśli niespodziewanie na twojej drodze pojawi się osoba postronna.

 2. Unikaj dziur, śliskich miejsc, przeszkód – to są jedne z największych zagrożeń podczas sterowania wózkiem. Rozsądny operator utb wie, że jeśli przeszkody nie dą się ominąć, lepiej jest zwolnić, gdy jest na tyle duża, by mogła być niebezpieczna dla stabilności.

 1. Zachowuj odstępy urządzenia od innych elementów otoczenia – pamiętaj, że niektóre elementy wózka (jak np. widły) wystają nieco poza ogólne ramy urządzenia, dlatego niezwykle ważne jest, by uważać na ich położenie względem ścian, kolumn, towarów czy regałów znajdujących się w magazynie. Doskonale sprawdza się praktyczne ćwiczenie tych umiejętności
  http://www.centrumszkolen.eu/wozki-widlowe-kursy.html
  w bezpiecznych warunkach, na szkoleniu z obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych 2wjo.

 1. Zwróć uwagę na gabaryty ładunku – ładunek znajdujący się na widłach wcale nie musi idealnie mieścić się na osprzęcie, dlatego bardzo ważne jest, by podczas jazdy zwrócić uwagę również na zasięg paczki, którą transportujemy.

 1. Nie wyprzedzaj innych wózków, zwracaj uwagę na widoczność – może to spowodować kolizję, zwłaszcza, gdy inny operator nie ma dobrej widoczności.

Operador-de-empilhadeira-Newseg-091-674x450

 1. Pamiętaj, by koła skrętne znajdowała się na utwardzonej nawierzchni – tak naprawdę wszystkie koła powinny znajdować się na twardej i stabilnej nawierzchni, ale najważniejsze są właśnie koła skrętne.

 1. Dbaj o stabilną prędkość wózka – nie wolno zbyt gwałtownie ruszać ani hamować, ani rozpędzać się do niebezpiecznej prędkości, ponieważ potem możemy nie zdążyć zatrzymać urządzenia na czas i doprowadzi to wypadku.

 1. Pamiętaj o zasadzie „martwej strefy” – jest to obszar niewidoczny dla operatora, zasłonięty przez elementy wózka oraz paczkę znajdującą się na wprost nas na wysokości 300 mm nad ziemią.